НАГРАДА „ДУШАН ПАНКОВИЋ“ ДОБРИЛУ АРАНИТОВИЋУ

Добрило Аранитовић, библиотекар саветник у пензији, из Шапца, добитник је Награде „Душан Панковић“ за изузетна остварења у области српске библиографије, коју додељује Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији, у оквиру стручно-научног скупа Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића. Награда се састоји од повеље и новчаног износа, а биће уручена на 24. Сусретима библиографа, 15. новембра 2024. године, у Инђији.

Одлуку је једногласно донео Одбор Сусрета библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића, на својој седници, одржаној 3. октобра 2024. године, у Народној библиотеци „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији.

Добрило Аранитовић, интелектуалац енциклопедијског знања и вредни научни радник, један је од најзначајнијих библиографа на нашим просторима. Његов библиографски, преводилачки, филозофски и лексикографски рад огледа се кроз више од 1.200 библиографских јединица, од чега је око 120 монографских публикација. О значају његовог рада говори и око 1.000 приказа, осврта и бележака.

Филозоф по образовању, бавио се професорским радом у гимназијама у Варварину, Српској Црњи и Шапцу. Пензионисан је као библотекар саветник и дугогодишњи библиотекар Матичне службе библиотеке у Шапцу.

Дела Добрила Аранитовића није једноставно побројати. Израдио је многобројне монографије, лексиконе и библиографије, чланке и расправе, преводио и приређивао издања публикација. Изузетно је значајан његов рад на лексилографији.

Добрило Аранитовић је дугогодишњи учесник и веома плодан аутор радова на Сусретима библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића.

Стручно-научни скуп Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића посвећен је теоријским и практичним аспектима библиографије и јединствен у нашој земљи и окружењу. Сусрети библиографа негују успомену на др Георгија Михаиловића, истакнутог српског библиографа, а организатор скупа је Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији, од 1983. године. Ове године, 15. новембра, одржавају се 24. Сусрети библиографа.

Циљеви Сусрета библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића су афирмисање теорије, историје и праксе библиографије, истицање суштине и значаја библиографије као извора информација и претпоставке бављења науком, те апострофирање места, улоге и важности библиографског рада са историјског, националног, културног и научног аспекта.